Derbide favori City ama United ‘çelme’ takabilir

Bugün Premier Lig’de Manchester derbisi var. Yıllar boyunca kırmızı tarafın başarıları altında ezilen mavi tarafın artık bu derbinin favorisi olması kaderin cilvesi. Bir zamanlar Sir Alex Ferguson’un adı favori olmak için yeterliyken şimdi aynı şey Pep Guardiola için geçerli.
İki saçsız adam (kel demiyorum), bugün değişik hedeflerle sahada olacak. Pep önderliğindeki City, Liverpool ve Arsenal ile yürüttüğü şampiyonluk mücadelesinde en azından geri kalmamak için 3 puanın peşinde. Erik Ten Hag liderliğindeki United ise giderek uzaklaşan Şampiyonlar Ligi hedefini paçasından tutmayı hedefliyor.
İki takım ilk olarak 12 Kasım 1881’de karşılaştığında isimleri farklıydı. City, St.Mark’s; United ise Newton Health adıyla oynuyordu. United’ın ataları 3-0 kazanarak derbinin fitilini ateşledi. Ligdeki ilk maçları ise 1894-95 sezonunda. Kazanan 5-2 ile yine United.
Tabii City’lilerin hep hatırlattığı ama United taraftarlarının unutmak istediği 1973-74 sezonu maçı var. Ligin bitmesinden 1 hafta önce United, City’yi yenmek zorundaydı kümede kalmak için. Diğer maçların sonuçları da önemliydi. Ne var ki maçın son anlarında City forması giyen United efsanesi Denis Law, topukla ağları buldu. Law sevinmedi ve hatta maç sonrasında futbolu bıraktı. United aslında maçı kazansa da küme düşecekti ama akıllarda City’nin onları düşürdüğü kaldı.
Sonraki yıllarda City asansör takım haline geldi. Premier Lig’in kurulmasıyla birlikte Ferguson devrimiyle United, ülkenin zirvesine yerleşti. City, Barcelona kentindeki Espanyol seviyesine indi. Manchester United, 11 şampiyonluk gerisinde kaldığı Liverpool’u geçti ve 2 kez de Şampiyonlar Ligi’ni kazandı.
2008 Ağustos ayında Manchester City’nin Abu Dhabi United Group tarafından satın alınması işin çehresini değiştirdi. Yavaş yavaş kıvama getirilen City, 2011-12 sezonunda Agüero’nun mucizevi golüyle şampiyonluk kazandı. Sonraki yıllarda Alex Ferguson’un emekliliği ve Pep Guardiola’nın gelişiyle derbinin dengesi terse döndü.
Bugün Manchester’da derbi var. United bir anlamda ezeli rakibini çelmeleyen takım olmayı da amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x